آموزش روش نصب داکر بر روی اوبونتو Ubuntu

نصب داکر اوبونتو

داکر، ابزاری قوی برای برنامه‌نویسان و امکانی برای چابک‌سازی، در امر مجازی‌سازی است. از داکر، در موارد زیادی می‌توان به‌جای مجازی‌سازی سرور استفاده نمود. داکر به صورت بومی، بر روی پلتفرم لینوکس طراحی و توسعه پیدا کرد. در حال حاضر، می‌توانید داکر را بر روی سیستم عامل ویندوز و سیستم عامل macOS نیز نصب نمایید. در این پست به روش نصب داکر بر روی اوبونتو خواهیم پرداخت.

پیش نیازهای نصب داکر بر روی اوبونتو

داکر، برخی از خدمات خود را، برای ایران و چند کشور دیگر، مسدود کرده است. به این دلیل، دانلود imageها، از داکرهاب و همچنین اجرای برخی از دستورات، که هنگام اجرا، به سایت، متصل می‌شوند، از طریق IPهای ایران، امکان‌پذیر نمی‌باشد. کاربران در ایران، تنها از طریق تغییر IP، قادر به دسترسی مستقیم به تمام سرویس‌های داکر می‌باشند.

سیستم عامل

برای نصب موتور داکر، از ورژن‌های 64 بیتی ذکر شده‌ی زیر می‌توانید استفاده نمایید.

  • Ubuntu Hirsute 21.04
  • Ubuntu Groovy 20.10
  • Ubuntu Focal 20.04 (LTS)
  • Ubuntu Bionic 18.04 (LTS)

پردازنده

موتور داکر، از معماری پردازنده‌های زیر، پشتیبانی میکند:

  • x86_64 (amd64)
  • armhf
  • arm64
  • s390x

مراحل نصب داکر بر روی اوبونتو

برای شروع درصورتی که نسخه‌های قدیمی‌تر داکر، نصب شده باشد، اقدام به حذف آن می‌نماییم:

سپس در ابتدا repository اوبونتو را بروز رسانی می‌نماییم و نرم‌افزارهای زیر را بر روی آن نصب می‌نماییم.

بعد از انجام نصب، در مرحله‌ی بعد کلید GPG داکر را اضافه می‌کنیم:

با اجرای دستور بعدی آدرس آخرین نسخه‌ی stable داکر برای اوبونتو، به آدرس مخزن اوبونتو اضافه می‌گردد. توجه داشته باشید که برای ادامه‌ی مراحل نصب، حتما مخزن اوبونتو را update نمایید:

حال همه جیز برای نصب داکر بر روی اوبونتو آماده است. ابتدا دستور update را برای بروزرسانی مخزن اوبونتو اجرا کرده و سپس دستور نصب را اجرا می‌نماییم.

تبریک! حالا داکر بر روی اوبونتوی شما نصب گردید. برای اطمینان از صحت مراحل نصب با اولین دستور شروع می‌کنیم:

به علت اینکه این image هنوز نصب دانلود نشده و در مخزن محلی موجود نیست، داکر آنرا از روی داکرهاب دانلود کرده و آن را اجرا می‌کند. سپس بعد از اجرا شما پیام !Hello from Docker را مشاهده می‌نمایید.

اجرای داکر با کاربر غیر root

دستورات داکر، بطور پیش‌فرض با دسترسی کاربر root اجرا می‌شود. بنابراین در اوبونتو قبل از دستور داکر باید sudo را اضافه نماییم. برای اینکه نیاز به اضافه کردن sudo نباشد، می‌توانیم نام user مورد نظر را که مایل هستیم به گروه داکر در etc/group/ اضافه نماییم. در موقع نصب داکر، گروه docker به اوبونتو اضافه می‌شود. مثلا برای اضافه‌کردن کاربر kazemian به گروه docker از دستور زیر استفاده می‌نماییم. با خروج از اوبونتو و ورود مجدد با کاربر kazemian، دیگر برای اجرای دستور داکر نیاز به sudo نمی‌باشد.

برای مشاهده‌ی ورژن داکری که بر روی سیستم خود نصب نموده‌اید، از دستور زیر استفاده می‌نماییم:

برای مشاهده‌ی جزئیات بیشتر از وضعیت داکر نصب شده، از دستور docker info، استفاده می‌کنیم. در زیر، بخشی از این اطلاعات را، مشاهده می‌نمایید:

دیدگاهتان را بنویسید