در باره آپگریدیت

چشم‌انداز آپگریدیت

با توسعه‌ی فناوری اطلاعات، ارتباط انسانها در سرتاسر گیتی، تنها با فشار دادن چند کلید و یا چند کلیک، میسر گردیده است. این کار با استفاده از شبکه ‌های در هم تنیده کامپیوتری در سرتاسر جهان، صورت می‌پذیرد. در جهانی که، اطلاعات، وتبادل آن، یکی از ارکان اصلی پیشرفت بشری را رقم زده است. فناوری اطلاعات(IT)، دانشی است که در جمع‌آوری، ذخیره‌سازی، انتقال، امنیت، پردازش و نمایش اطلاعات به‌کار می‌رود. گستردگی این فناوری، تمام شئون زندگی ما را در بر گرفته است. و این فراگیربودن، بر اعتبار کاوش و یادگیری این موضوع پرکاربرد می‌افزاید. آپگریدیت، سعی دارد، درباره ارتقای دانش IT به اندازه‌ی توان خود فعالیت نماید.

درباره آپگریدیت

آپگریدیت با هدف آموزش مباحث مختلف IT مانند لینوکس مقدماتی و پیشرفته، شبکه‌ وامنیت شبکه، مجازی سازی ، شبکه های مبتنی برنرم افزار ایجادگردید.

شبکه و امنیت شبکه

شبکه‌های کامپیوتری، علمی گسترده و دارای شاخه‌های زیادی در فناوری اطلاعات می‌باشد. از مباحث مربوط به انتقال و امنیت کانال ارتباطی گرفته تا مباحث مربوط به رمزنگاری و حفاظت از اطلاعات شبکه. در این سایت سعی می‌کنیم که به مباحثی در زمینه‌های مختلف شبکه‌های کامپیوتری مخصوصا مباحث مربوط به اینترنت، بپردازیم.

امنیت، یکی از پارامترهای مهم در هر شبکه‌‌ کامپیوتری است. لحاظ نکردن مقوله‌ی امنیت شبکه، عملا شبکه‌ی ما را تبدیل به یک شبکه‌ی ناپایدار و غیر قابل اعتماد خواهد ساخت. امنیت شبکه از مواردی است که به آن خواهیم پرداخت. محوریت بحث امنیت شبکه ، مبتنی بر سیستم عامل لینوکس و امنیت سرورهای آن خواهد بود.

سیستم عامل لینوکس

در دنیای شبکه‌های کامپیوتری، درصد قابل توجهی از سرویس‌های شبکه، بر روی پلتفرم لینوکس ارائه می گردد. سرویس‌دهندهای DNS، وب‌سرورها، میل‌سرورها و بسیاری از سرورهای شبکه، از سیستم‌ عامل لینوکس استفاده مینمایند. ویژگی‌هایی از قبیل: متن باز و آزاد بودن این سیستم عامل، برنامه نویسان زیادی را از سراسر جهان بر آن داشته است تا نسبت به توسعه و رفع اشکالات آن اقدام نمایند. این امر، منجر به توسعه‌ی سیستم عاملی پایدار و امن گردیده است. به دلیل نقشی که این سیستم عامل در شبکه‌های کامپیوتری ایفا می‌نماید، ما را بر آن داشته است که با توجهی ویژه به مفاهیم و کاربردهای آن بپردازیم.

مجازی‌سازی

جهت بهینه‌سازی استفاده از سخت‌افزار، مجازی‌سازی، جایگاه پر اهمیتی را در شبکه‌های کامپیوتری بدست آورده است. یکی از موضوعات مجازی‌سازی، مجازی‌سازی سرور می‌باشد.KVM ، یک مجازی‌ساز متن باز است که روش نصب و کانفیگ آن را بر روی پلت‌فرم لینوکس، شرح خواهیم داد.

درباره محمدمهدی کاظمیان مدیر وب‌سایت آپگریدیت

محمد مهدی کاظمیان – کارشناس ارشد فناوری اطلاعات گرایش شبکه‌های کامپیوتری

  • کارشناس ارشد فناوری اطلاعات گرایش شبکه‌های کامپیوتری
  • مدیریت سیستم‌های مبتنی بر پلتفرم لینوکس
  • مدرک بین‌المللی LPIC-1 – 2013
  • مدرک بین‌المللی LPIC-2 – 2013

ایمیل: kazemian@upgradeit.ir

لینکدین: linkedin.com/in/mohammad-mahdi-kazemian

اینستاگرام: instagram.com/mohammadmahdi.kazemian