اهمیت آموزش دانش فناوری اطلاعات و اهداف سایت آپگریدیت

آموزش فناوری اطلاعات

ارتباط انسانها در سرتاسر گیتی، تنها با فشار دادن چند کلید و یا چند کلیک، میسر گردیده است. این کار با استفاده از شبکه ‌های در هم تنیده کامپیوتری در سرتاسر جهان، صورت می‌پذیرد. در جهانی که، اطلاعات، وتبادل آن، یکی از ارکان اصلی پیشرفت بشری را رقم زده است، آموزش فناوری اطلاعات ، اهمیتی روزافزون می‌یابد.

فناوری اطلاعات(IT)، دانشی است که در جمع‌آوری، ذخیره‌سازی، انتقال، امنیت، پردازش و نمایش اطلاعات به‌کار می‌رود. گستردگی این فناوری، تمام شئون زندگی ما را در بر گرفته است. و این فراگیربودن، بر اعتبار کاوش و یادگیری این موضوع پرکاربرد می‌افزاید. تلاش ما بر این است که موضوعات زیر، در سایت آپگریدیت به روشی کاربردی مورد بررسی قرار بگیرد:

  • شبکه و امنیت شبکه
  • مجازی‌سازی
  • پیکربندی سرویس‌های مختلف شبکه مبتنی بر سیستم عامل لینوکس
  • شبکه‌های مبتنی بر نرم‌افزار (SDN)
  • دوره‌های آموزشی شبکه و سیستم عامل لینوکس
  • دیتاسنتر

نقش شبکه‌های کامپیوتری در فناوری اطلاعات

شبکه‌های کامپیوتری، علمی گسترده و دارای شاخه‌های زیادی در فناوری اطلاعات می‌باشد. از مباحث مربوط به انتقال و امنیت کانال ارتباطی گرفته تا مباحث مربوط به رمزنگاری و حفاظت از اطلاعات شبکه. در این سایت سعی می‌کنیم که مباحثی در زمینه‌های مختلف شبکه‌های کامپیوتری مخصوصا مباحث مربوط به اینترنت، مقالاتی را ارائه دهیم.

سیستم عامل لینوکس

در دنیای شبکه‌های کامپیوتری، درصد قابل توجهی از سرویس‌های شبکه، بر روی پلتفرم لینوکس ارائه می گردد. سرویس‌دهندهای DNS، وب‌سرورها، میل‌سرورها و بسیاری از سرورهای شبکه، از سیستم‌ عامل لینوکس استفاده مینمایند. ویژگی‌هایی از قبیل: متن باز و آزاد بودن این سیستم عامل، برنامه نویسان زیادی را از سراسر جهان بر آن داشته است تا نسبت به توسعه و رفع اشکالات آن اقدام نمایند. این امر، منجر به توسعه‌ی سیستم عاملی پایدار و امن گردیده است. به دلیل نقشی که این سیستم عامل در شبکه‌های کامپیوتری ایفا می‌نماید، ما را بر آن داشته است که با توجهی ویژه به مفاهیم و کاربردهای آن بپردازیم.

مجازی‌سازی

جهت بهینه‌سازی استفاده از سخت‌افزار، مجازی‌سازی، جایگاه پر اهمیتی را در شبکه‌های کامپیوتری بدست آورده است. یکی از موضوعات مجازی‌سازی، مجازی‌سازی سرور می‌باشد. KVM ، یک مجازی‌ساز متن باز است که روش نصب و کانفیگ آن را بر روی پلت‌فرم لینوکس، شرح خواهیم داد.

امنیت شبکه

امنیت، یکی از پارامترهای مهم در هر شبکه‌‌ کامپیوتری است. لحاظ نکردن مقوله‌ی امنیت شبکه، عملا شبکه‌ی ما را تبدیل به یک شبکه‌ی ناپایدار و غیر قابل اعتماد خواهد ساخت. امنیت شبکه از مواردی است که به آن خواهیم پرداخت. محوریت بحث امنیت شبکه ، مبتنی بر سیستم عامل لینوکس و امنیت سرورهای آن خواهد بود.

آموزش فناوری اطلاعات

در سایت آپگریدیت، مطالب آموزشی شبکه و لینوکس به صورت محتوا قرار خواهد گرفت . همچنین برای علاقه‌مندان، دوره‌های مجازی نیز برگزار خواهد گردید.

سرآغاز

این مسیر سرآغاز یک تعامل دوجانبه با همه‌ی شما همراهان عزیز خواهد بود. امیدواریم که در این راه بتوانیم نقشی هر چند اندک را برای ارتقای دانش فناوری اطلاعات کشورمان، داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید